یکشنبه, ۱۱ مهر ۱۳۸۹

خانه آمریکای لاتین سازمانی مردم‌نهاد می باشد که با هدف گسترش پیوندهای فرهنگی و مردمی با ملت های آمریکای لاتین فعالیت خود را از ۸ مهرماه ۱۳۸۵ آغاز نموده است. این نهاد مردمی توسط جمعی از علاقمندان و فرزندان انقلاب شکوهمند اسلامی ایران تاسیس شده که با الهام از ارزش های الهی و انسانی انقلاب اسلامی و آرمان های والای حضرت امام خمینی(ره)، درصدد گسترش پیوندهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بین ملل مستضعف جهان است و مطابق فرموده حضرت امام خمینی(ره) معتقدیم که محرومان جهان از هر رنگ و عقیده ای که هستند می بایست با جستجوی نقاط مشترک، زمینه های پیوند هر چه عمیق تر خویش را فراهم سازند و حق خود را از زورگویان و مستکبران جهان بستانند.

از این منظر، خانه آمریکای لاتین با تشکیل معاونت های مختلف در حوزه های فرهنگی-هنری، اجتماعی-مردمی، اقتصادی-تجاری و سیاسی-حقوقی و همچنین برخورداری از یک مرکز پژوهشی با عنوان “مرکز مطالعات و پژوهش های آمریکای لاتین” درصدد دستیابی به این مهم می‌باشد.

خانه آمریکای لاتین برای انجام هر چه بهتر رسالت خویش از ابتدای تاسیس درصدد گسترش ارتباطات با نهادهای فرهنگی و مردمی همسو در هر یک از کشورهای مناطق کارائیب، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی برآمده و با برقراری روابط صمیمانه با سفرای این کشورها در تهران و همچنین تبادل متقابل گروه های فرهنگی و مردمی به این مناطق، در مسیر نیت به اهداف خویش حرکت نموده است.

چنانچه با گذر از مراحل و مشکلات فراوان در مسیر تثبیت این نهاد، تنها بخواهیم به رئوس برخی فعالیت های انجام شده توسط این مجمومه اشاره نماییم، موارد زیر از جمله آنهاست:

– برگزاری مراسم همبستگی با دولت و ملت مبارز کوبا؛ با حضور قریب به هزار تن از دانشجویان، اساتید دانشگاه و برخی سفرای کشورهای آمریکای لاتین در تهران.

– برگزاری مراسم همبستگی با ملت و دولت مبارز نیکاراگوئه؛ با حضور و سخنرانی رئیس جمهور نیکاراگوئه آقای دانیل اورتگا، همسر و خانواده ایشان.

– برگزاری مراسم همبستگی با پنج شهروند کوبایی در بند زندان های آمریکا و دعوت از فرزند یکی از این پنج شهروند کوبایی به تهران، اهداء یاد بود از طرف هنرمندان ایرانی به ایشان و برگزاری کنفرانس خبری در خبرگزاری فارس.

– تاسیس پایگاه خبری و اطلاع رسانی برای انتشار آخرین اخبار و تحولات به وقوع پیوسته درکشورهای آمریکای لاتین که به طور روزانه اخبار کشورهای این منطقه را ترجمه و منتشر می نماید. علاوه بر این صفحاتی در این پایگاه به طور خاص به هر یک از کشورهای این منطقه اختصاص یافته است که مربوط به تحولات آن کشور در آن صفحات انتشار می یابد.

– دعوت و میزبانی رئیس فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک که نمایندگی از کشورهای آمریکای لاتین در حال حاضر این مسوولیت را بر عهده دارد.

– دعوت و میزبانی از قائم مقام “موسسه کوبایی دوستی با ملت‌ها” و همچنین روسای فدراسیون‌های دانشجویی و دانش آموزی کشور کوبا و برگزاری نشست های مشترک بین دانشجویان و دانش آموزان ایران و این مهمانان.

– دعوت و میزبانی از فرزندان “ارنستو چه‌گوارا” مبارز قهرمان آمریکای لاتین و برگزاری یادمان “مبارزان جهان وطنی” با حضور ایشان و خانواده مجاهد شهید دکتر مصطفی چمران در تهران و شیراز.

– اعزام هیاتی به سه کشور کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا جهت ملاقات با مسوولین فرهنگی و سینمایی این کشورها و همچنین سایر تشکل های فرهنگی و دانشجویی و مردمی.

– ایجاد ارتباط با تشکل و جنبش “دهقانان بی‌زمین” که در کشور برزیل فعالیت دارند و شرکت در برنامه‌های سفارت برزیل در جمهوری اسلامی ایران.

– انجام برخی از مطالعات تحقیقاتی در خصوص امکانات اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین.

– شرکت در نمایشگاه آلبا در ایران.

– همکاری با مرکز اصلی “سازمان جهانی صلح” مستقر در کوبا.

– اعزام هیاتی برای شرکت در مراسم بین المللی “بنیاد گویاسمین” که به مناسبت هشتادمین سال تولد رئیس جمهور کشور کوبا و با حضور روسای جمهور بیش از ۸ کشور و مسوولین سازمان های غیر دولتی از سراسر جهان برگزار گردید.

– برگزاری نشست هایی با برخی از متفکران و اندیشمندان انقلاب اسلامی در زمینه جستجوی راه کارهای تقویت ارتباطات با این کشورها.

– همکاری نزدیک با نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی ایرانی جهت انجام فعالیت های مشترک و پشتوانه سازی برای همکاری با کشورهای آمریکای لاتین همچون: نهاد ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت امور خارجه، سازمان ملی جوانان، مشاوران جوان رئیس جمهور، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، تشکل های دانشجویی و موسسات فرهنگی.

– انجام برخی فعالیت‌های پژوهشی در “مرکز مطالعات آمریکای لاتین” (LASC) همچون پژوهشی در خصوص “چشم انداز روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین” و همچنین پروژه تحقیقاتی در خصوص “آلبا به علاوه ایران” (ALBA + Iran).

– تهیه و تکمیل یک پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل در خصوص “همگرایی سیاسی در آمریکای لاتین” با مشارکت “مرکز مطالعات آمریکای لاتین” .

– انتشار بیش از ۱۰۰ مطلب خبری و دهها مقاله تحقیقی-پژوهشی در مورد سوابق تاریخی و تحولات منطقه آمریکای لاتین در مطبوعات و پایگاه‌های خبری و اطلاع رسانی جمهوری اسلامی ایران. به عنوان نمونه تعداد قابل توجهی مقاله خبری و تحلیلی در خصوص کودتای اخیر در هندوراس توسط محققین و مترجمینی که با “مرکز مطالعات آمریکای لاتین” همکاری دارند در اختیار پایگاه‌های خبری و مطبوعات ایران قرار گرفت و منتشر شد. در این حال در برخی از مقالاتی که توسط محققین این مرکز تهیه شده و در مطبوعات و از جمله در “شهروند” (روزنامه تحت نظارت وزارت کشور) منعکس شده است، ضمن پاسخ به تبلیغات مسموم در مورد روابط دوستانه جمهوری اسلامی با کشورهای جبهه مقاومت آمریکای لاتین، از سیاست‌های مثبت و انقلابی آقای دکتر احمدی‌نژاد در این زمینه دفاع شده است.

– انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی و درج مقالات در برخی از مطبوعات آمریکای لاتین در دفاع از انقلاب اسلامی. به عنوان مثال همین اخیرا روزنامه کوبائی “هونتود ربلده” در مصاحبه با مسئولین “مرکز مطالعات آمریکای لاتین” حقایق مربوط به دهمین انتخابات ریاست جمهوری و پاسخ به تبلیغات دروغین رسانه‌های امپریالیستی در این زمینه را در اختیار خوانندگان وسیع خود قرار داد.

– ترجمه و انتشار کتاب “انقلاب ونزوئلا و چاوز” در همکاری با انتشارات جام جم که در جریان بازدید رئیس جمهور ونزوئلا از ایران در فروردین ۱۳۸۸ توسط رؤسای جمهور دو کشور در ساختمان ریاست جمهوری رونمائی شد.

– انتشار کتاب “جهانشمولی و اصالت”، متن سخنرانی فیدل کاسترو در کنفرانس جهانی گفتگوی تمدن‌ها، در همکاری با نشر مضمون.

– ترجمه و آماده سازی کتاب “صد ساعت با فیدل”.

– برپایی غرفه ۱۰ کشور آمریکای لاتین در سومین جشنواره و نمایشگاه بین‌‌المللی رسانه‌های دیجیتال با حضور سفرای و دبیران فرهنگی این کشورها و همچنین کارشناسان محترم وزارت امور خارجه
تمام حقوق این سایت متعلق به «خانه آمریکای لاتین» است.
نقل مطالب این سایت با درج نام منبع بلا اشکال است.